Cmentarze wojskowe i wojenne

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w GlinnejCmentarz Wojenny w Glinnej

W 2000 roku szczątki żołnierzy niemieckich poległych podczas II wojny światowej zostały przeniesione z Cmentarza Centralnego w Szczecinie do Puszczy Bukowej. Niemiecki Cmentarz Wojenny dla poległych i zmarłych w czasie II Wojny Światowej na terenie Pomorza został wybudowany w miejscowści Glinna, gmina Stare Czarnowo,  przez Volkbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge E.V. w latach 2001-2003. Cmentarz  pomieści do 30.000 ofiar, które tutaj znajdą miejsce ostatecznego spoczynku. Do obecnej chwili na cmentarzu pochowano niespełna 10 tys. doczesnych szczątków żołnierzy niemieckich i kilkaset osób cywilnych. Z pewnością jest to obiekt przyczyniający się do budowania zaufania i zachowania w pamięci wydarzeń historycznych dziejącego się przez wieki sąsiedztwa.Plan Cmentarza Wojennego w Glinnej

Oficjalne otwarcie Cmentarza Wojennego Żołnierzy Niemieckich w Glinnej nastąpiło 15 lipca 2006 roku. Na uroczystość przybyło wiele znamienitych gości min. J.E. Arcybiskup Marian Przykucki, Wojewoda Zachodniopomorski - Pan Robert Krupowicz, Starosta - Pani Ewa De La Torre, Mieszkańcy gminy, stronę niemiecką reprezentowali min. - Ute Minke-König - Konsul Generalny, Reinhard Führer - Prezydent VDK e. V (Niemiecki Ludowy Związek Opieki Nad Grobami Żołnierskimi), dr Gottfried Timm - Minister Spraw Wewnętrznych - Meklemburgii - Przdpomorza oraz liczne delegacje rodzin. Otwarcie poprzedziły wystąpienia gości a w imieniu gospodarzy przybyłych na uroczystość przywitał wójt Marek Woś.Uroczystość poświęcenia cmentarza - 15 lipca 2006.

"Mało kto dziś pamięta, że poza wojennymi kwaterami żołnierzy radzieckich i polskich istniał w Szczecinie jeszcze jeden cmentarz wojskowy, na którym spoczęli przegrani wielkiej wojny. Groby zwycięzców - położone w najbardziej reprezentacyjnej części nekropolii, pielęgnowane i otoczone czcią mieszkańców Szczecina, znają tu wszyscy. Mogiły pokonanych, wkrótce po wojnie całkowicie zapomniane, ukryte były na uboczu, obok starego cmentarza wojskowego przy ul.Karola Miarki (druga brama). W 2000 roku ich szczątki zostały przeniesione na cmentarz w Glinnej w Puszczy Bukowej."

Maciej Słomiński, Cmentarz Centralny w Szczecinie, Szczecin 2005r. str.110.


Na terytorium RP od 1990 r. prowadzona jest ekshumacja żołnierzy niemieckich poległych i pochowanych na terytorium Polski. Nadzór nad tymi pracami objęła Fundacja "Pamięć".

Fundacja "Pamięć"
ul. Miedziana 3a/2
00-814 Warszawa
tel. 022 654 21 61
e-mail: fundacja@pamiec.ikp.pl

Ponadto w sprawie tabliczek tożsamości żołnierzy niemieckich można zwracać się do Archiwum w Berlinie:
Deutche Dienstelle fur die Benachrichtigung der nachsten Angehorigen von Gefallenen der ehemahligen Deutschen Wermacht Eichborndamn 179
13403 Berlin