Tadeusz Siwiec (1928–2017)
komandor, żeglarz
Urodził się 13.10.1928 roku w Karmanowicach k/ Nałęczowa na ziemi lubelskiej. Po II wojnie światowej wstąpił do Marynarki Wojennej, wiążąc się z nią na resztę zawodowego życia. Na morze wypłyną w 1947 roku na ORP Iskra. W 1951 roku ukończył oficerską Szkołę Marynarki Wojennej. Jednocześnie zaczął uprawiać żeglarstwo w Centralnym Ośrodku Wodnym Ligi Morskiej w Giżycku. Od 1958 roku pływał w Jacht Klubie Morskim „Kotwica” w Gdyni (obecnie Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica), którego był współtwórcą i komandorem w latach 1982–1988. Uchodzi za jednego z najlepszych regatowców w historii „Kotwicy”. Na swoim koncie zapisał wiele sukcesów, między innymi trzy Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski (w latach 1967, 1974 i 1979) i aż dziewięciokrotne zdobycie Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej. Żeglował po wszystkich morzach świata. Prowadził ponad pięćdziesiąt rejsów pełnomorskich i przepłynął łącznie 65 935 Mm. W 1968 roku kierował jachtem „Komodor” w regatach Bermudy–Travemünde – pierwszym oceanicznym rejsie JKM „Kotwica”. Z kolei w 1979 roku wystartował na „Nauticusie” w Admiral’s Cup. Szkolił również żeglarzy i aktywnie działał w żeglarskiej społeczności.
Od wielu lat związany także z Pomorzem Zachodnim. W 1976 roku współtworzył sekcję JKM „Kotwica” w Świnoujściu. 9 stycznia 1993 roku z jego inspiracji reaktywowano Yacht Klub Polski Szczecin, którego został pierwszym komandorem. Przez wiele lat był też nauczycielem żeglarstwa i członkiem komisji egzaminacyjnych, członkiem Okręgowej Komisji Żeglarstwa Morskiego w Szczecinie i organizatorem wielu regat, w tym Mistrzostw Okręgu Szczecińskiego.
Za swoje osiągnięcia Tadeusz Siwiec był wielokrotnie nagradzany. W 1968 roku został laureatem nagrody Conrada, przyznawanej przez Gdański Okręgowy Związek Żeglarski, za udział w regatach Bermudy–Travemünde, otrzymał również wyróżnienie nagrody „Rejs Roku” za zwycięstwo w regatach Operacji Żagiel 1978 na jachcie „Tornado”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiadał też między innymi odznaki Zasłużonego Działacza Żeglarstwa Polskiego (przyznaną w 1963 roku), Zasłużonego Pracownika Morza, Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej i Honorowego Członka Polskiego Związku Żeglarskiego. Otrzymał też najwyższe wyróżnienie Bractwa Wybrzeża Mesy Kaprów Polskich – „Topór Bojowy”. W 2018 roku uhonorowany tablicą pamiątkową w Alei Żeglarstwa Polskiego na falochronie wschodnim basenu żeglarskiego w Gdyni.
Zmarł w Szczecinie 4.01.2017 roku, po ciężkiej chorobie. Pochowany na cmentarzu w Gdyni.
„Tata wychował dwa pokolenia żeglarzy – wspominał Marek Siwiec, syn Tadeusza. – Nie robił tego tradycyjnie, w salach wykładowych, ale w boju, w czasie regat lub treningów. Jego charyzma i osobowość przyciągała młodych ludzi, którzy pod jego doświadczonym okiem doskonalili swój warsztat żeglarski, wiedzę i umiejętności”.
Twórcy poświęcają serwis pamięci Marka Kramarza