Z początkiem XIX w. wydano w Szczecinie zarządzenie zabraniające pochówków w kościołach i na cmentarzach w obrębie murów miejskich. Przystąpiono do likwidacji funkcjonujących od średniowiecza cmentarzy przykościelnych. I tak już w XVIII w. zniknęły cmentarze wokół kościołów: zamkowego i św. Mikołaja. Około 1830 r. usunięto nagrobki z cmentarza przy nieistniejącym już wtedy kościele Mariackim, obsadzając teren lipami. W 1844 r. usunięto nagrobki z cmentarza w pobliżu kościoła śś. Piotra i Pawła. Ostatnie pochówki na cmentarzu przy kościele św. Jakuba nastąpiły w 1802 r., a w samym kościele w 1807 r. Ze starych cmentarzy funkcjonowały tylko: cmentarz na Górnym Wiku (Jürgen Kirchhof) i przylegający do kościoła św. Jana Ewangelisty.
Likwidacja starych, wypełnionych i bardzo zaniedbanych cmentarzy spowodowała konieczność utworzenia nowego cmentarza . Starania podjęto już w 1795 r. Powstał on w 1802 r. dzięki staraniom Carla Böttchera, syndyka miejskiego - po północnej stronie Bramy Królewskiej, pomiędzy umocnieniami Fortu Leopolda a wsią Grabowo. Rok później pochowano tam jako pierwszego, inicjatora założenia tej nekropolii.
Do 1865 r. cmentarz służył nie tylko mieszkańcom Szczecina, ale także wsiom: Grabowo, Żelechowo, Turzyn, Drzetowo. Lutherischer Friedhof istniał do 1910 r. Od tego czasu w związku z funkcjonowaniem wielkiego Cmentarza Centralnego (Haupt Friedhof) cmentarz stopniowo redukowano i zamieniano na park publiczny - ob. Park Żeromskiego (Botanisch Garten Alter Kirchhof Park). Do parku włączono także cmentarz francuski (ewangelicko-reformowany) z 1721 r. przy ul. Storrady oraz zadrzewienia poforteczne. Obecnie zabytkowe założenie Parku im. Stefana Żeromskiego obejmuje powierzchnię około 14 ha, w jego granicach rośnie około 200 gatunków drzew i krzewów, obok Parku im. Kasprowicza (Quistorp Park) należy do najcenniejszych założeń zieleni komponowanej w Szczecinie.
Pozyskane grunty pocmentarne w obrębie murów miejskich szybko zabudowywano. W granicach miasta Szczecina przed 1945 r. zlokalizowanych było - 89 cmentarzy. Na podstawie kart cmentarzy opracowanych przez Pracownię Zieleni Zabytkowej inż. Henryka Greckiego w 1996 r. i niepublikowanej pracy Bogdana Frankiewicza, Cmentarze Szczecina , stwierdzono, iż w okresie od 1800 r. do 1930 r. założono w Szczecinie 58-cmentarzy.
Liczba ta wskazuje na wielki rozwój miasta i powiększenie ludności w okresie ostatnich 150 lat. Większość to cmentarze samodzielne, zakładane od początku XIX wieku poza terenami osiedleńczymi, o układach jedno lub wieloprzestrzennych, o różnorodnych kompozycjach : symetrycznych, jedno lub wieloosiowych bądź układach rozproszonych, nieregular-nych. Spotykamy się także z cmentarzami towarzyszącymi innym obiektom : kościołom wiejskim czy też szpitalom.
Istotne dla cmentarzy jest kryterium wyznania. Ludność Szczecina w ogromnej części była wyznania ewangelicko-augsburskiego (luteranie) 93 % ogółu mieszkańców (1871 r. - 71tysięcy, 1900 r. - 197 tysięcy ,1914 r. - 210 tysięcy). Niewielkie były gminy: niemiecka - i francuska ewangelicko-reformowane (kalwini) oraz baptystów.
W 1871 r. na drugim miejscu znajdowali się wierni wyznania mojżeszowego - 2,5 % ogółu . W tym czasie wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego stanowili 2,45 % ogółu . W 1914 r. wierni tego wyznania powiększyli swój stan do 4 % ogółu mieszkańców. Gmina żydowska uległa w tym czasie zmniejszeniu do 1,2 % . Stosując inne kryteria rozróżniamy również cmentarze zawodowe np. garnizonowe oraz rodowe. Przedmiotem mojego omówienia będą najcenniejsze zachowane i niezachowane cmentarze szczecińskie.
Zespół cmentarzy komunalnych (Bredower Friedhöfe) przy ul. Słowiczej, założony został w połowie XIX w. i rozbudowany w 1905 r. Jego układ przestrzenny porównywany był do założenia Cmentarza Centralnego. Obecnie Park Brodowski o pow. około 7,5 ha . Zakwalifikowany do wpisania do rejestru zabytków Mauzoleum Tielebeinów przy ul. Robotniczej, powstałe w 1820/21 r. Spoczęło tam małżeństwo wielkich szczecińskich mecenasów sztuki : Carla Gotthilfa +1820 i Caroliny Augusty (+1854). Zniszczone w czasie bombardowań w 1944 r. Cmentarz komunalny przy ul. Ostrowskiej, założony został w 1905 r. Wpisany do rejestru zabytków.
Powyższy przegląd obrazuje ilość zachowanych oraz zlikwidowanych szczecińskich cmentarzy. Tylko nieliczne objęte są ochroną konserwatorską, kilka następnych wpisanych zostanie w najbliższych latach do rejestru zabytków. Dotyczy to obiektów, w których przetrwał pierwotny układ przestrzenny, nagrobki, zieleń komponowana . Pozostała większa część zagospodarowana jest jako skwery i parki publiczne. Jest to optymalne rozwiązanie dla tych terenów, chronione prawem miejscowym. Konieczne jest ich zachowanie w historycznych granicach, właściwe utrzymywanie starodrzewu i upamiętnienie dawnej funkcji przez tablice czy znaki informacyjne.
Twórcy poświęcają serwis pamięci Marka Kramarza