Marek Kramarz (1954 - 2006) - szczecinianin z urodzenia.
Tu ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 1 i rozpoczął studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Szczecińskiej. Po pierwszym roku zdecydował się wyruszyć w świat i kontynuował studia na Uniwersytecie Technicznym w Zaporożu, który ukończył w roku 1978. Po powrocie do Szczecina rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Morskiej. Jego zawodowe zainteresowania to systemy informatyczne informacji przestrzennej i ich zastosowania w geodezji i kartografii, przemyśle, zarządzaniu infrastrukturą. Z powodzeniem realizował je w projektach ogólnopolskich firm informatycznych.
Marek Kramarz miał duży udział w osiągnięciach informatycznych Urzędu Miejskiego w Szczecinie a zwłaszcza w kształcie i zastosowaniach Szczecińskiego Systemu Informacji Geograficznej. Kiedy w połowie lat 90-tych XX wieku, Wydział Informatyki Urzędu Miejskiego w Szczecinie rozpoczął wdrażanie systemów teleinformatycznych w administracji publicznej Miasta, równolegle toczyły się jeszcze dyskusje na temat samej potrzeby realizacji takiego przedsięwzięcia. W opracowywaniu ostatecznej koncepcji wdrożenia brało udział szereg osób, a rola Marka w tej dziedzinie była kluczowa.
Gdy w lipcu 1997 r. do Szczecina zbliżała się fala powodziowa na Odrze, pomysłowość i zaangażowanie Marka wraz z całym zespołem Wydziału Informatyki przyczyniły się do wykonania szeregu dedykowanych map i analiz, które miały praktyczne zastosowanie w zabezpieczeniu akcji przeciwpowodziowej. Później przez wiele lat, przy różnych okazjach powoływano się w całym kraju na szczecińskie zastosowania GIS w połączeniu z innymi systemami teleinformatycznymi w różnych dziedzinach zarządzania naszym Miastem.
Marek Kramarz znakomicie prezentował szczecińskie rozwiązania wspomagające zarządzanie miastem w kraju a także poza jego granicami. Na przykład w Malmo, Marek w przystępny i praktyczny sposób komentował prezentowane na żywo za pośrednictwem sieci Internet szczecińskie rozwiązania, co spotykało się z niedowierzaniem gospodarzy, którzy nie sądzili, że w Polsce można tak nowatorsko podchodzić do zastosowań geodezji oraz map cyfrowych w zarządzaniu aglomeracją miejską.
Lata życia Marka Kramarza przypadły na pionierskie czasy, w których skromnymi siłami ale z entuzjazmem i zaangażowaniem udawało się tworzyć wielkie rzeczy. Marek zawsze miał czas na profesjonalne rozważanie wielu problemów. Zawsze tryskał pomysłami i bardzo łatwo było zarazić się jego entuzjazmem oraz wiarą w to co się robi dla innych.
Marek miał liczne pasje - metaloplastyka i kowalstwo artystyczne, fotografia i kolekcjonowanie aparatów fotograficznych, antyki i sztuka kulinarna. Lubił podróżować i jeździć na nartach, słuchał jazzu. Był smakoszem życia z niezwykłym poczuciem humoru. Miał wyjątkowo liczne grono przyjaciół.
Dobra pamięć o Marku Kramarzu pozostanie i będzie częścią historii Urzędu Miasta Szczecin.
Pozostawił żonę Janinę i córkę Ewę oraz pamięć Wiecznego Optymisty i Pasjonata.
Koleżanki i Koledzy
Twórcy poświęcają serwis pamięci Marka Kramarza