Terytorium Polski doświadczone było w minionych latach dwiema wojnami. Historia pozostawiła spadek w postaci mogił żołnierzy poległych w walkach o wolność, znajdujących się w różnych miejscach, najczęściej w miejscach, gdzie toczyły się walki. Tak powstały pojedyncze i zbiorowe mogiły na polach w lasach, przy ciągach dróg, a nawet na podwórkach.
Podstawowe regulacje o grobach i cmentarzach wojennych zawiera ustawa z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych. (Dz. U. z dnia 30 maja 1933.). Art. 2 tej ustawy definiuje groby wojenne jako "groby poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego; groby osób wojskowych, poległych lub zmarłych z powodu działań wojennych, bez względu na narodowość; groby sióstr miłosierdzia i wszystkich osób, które wykonując zlecone im czynności przy jakiejkolwiek formacji wojskowej, poległy lub zmarły z powodu działań wojennych; groby jeńców wojennych i osób internowanych oraz groby uchodźców z 1915 roku."
Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 1999r. zmianami groby i cmentarze wojenne pozostają pod opieką Państwa, a zwierzchni nadzór nad nimi sprawuje minister właściwy do spraw administracji publicznej z zachowaniem uprawnień przysługujących związkom religijnym i innym wyznaniowym osobom prawnym.
Maria Michalak
Twórcy poświęcają serwis pamięci Marka Kramarza