Maria Popławska (1931–2018)
śpiewaczka, aktorka
Urodziła się 9.01.1931 roku w Grudziądzu. Szkołę średnią ukończyła w Inowrocławiu, po czym przeniosła się do Bydgoszczy, gdzie podjęła pracę w Laboratorium Przemysłu Rolnego. Jednocześnie uczyła się w klasie śpiewu prof. Felicji Krysiewiczowej w bydgoskiej Państwowej Średniej Szkole Muzycznej, którą ukończyła w 1956 roku. W następnym roku zadebiutowała na bydgoskiej scenie rolą Arseny w Baronie cygańskim Johanna Straussa syna. Z Bydgoszczą związana była do 1963 roku, występując najpierw w Studiu Operowym, a po reorganizacji tamtejszej sceny muzycznej, w Teatrze Muzycznym Opery i Operetki. Zagrała tam między innymi Rozynę w Cyruliku Sewilskim Gioacchino Rossiniego (1957), tytułową rolę w Lakme Léo Delibesa (1959), wystąpiła w Życiu paryskim Jacquesa Offenbacha (1960), Hrabinie (1960) i Halce (1961) Stanisława Moniuszki, Madame Butterfly Giacomo Pucciniego (1961).
W 1963 roku przeniosła się na stałe do Szczecina, gdzie została solistką Państwowej Operetki (później przemianowanej na Państwowy Teatr Muzyczny, obecnie Opera na Zamku). Występowała zarówno w klasycznym repertuarze operetkowym (jako Hanna Glawari w Wesołej wdówce Franza Lehára – 1964, Księżna w Ptaszniku z Tyrolu Carla Zeller a –1966, tytułowa hrabina Marica w utworze Emmericha Kálmána –1967, Liza w Krainie uśmiechu Franza Lehára – 1971, Rosalinda w Zemście nietoperzaJohanna Straussa syna 1974), jak utworach musicalowych (tytułowa Dolly w Hello DollyJerrego Hermana – 1972) i współczesnych (w Pannie wodnej Jerzego Lawiny-Świętochowskiego –1965 czy Rose-MariRudolfa Frimla i Herberta Stotharta – 1977). Dysponująca pięknym sopranem koloraturowym i talentem aktorskim, była jedną z gwiazd szczecińskiej operetki w okresie jej funkcjonowania w siedzibie przy ul. Potulickiej. Swymi kreacjami zaskarbiła sobie sympatię szczecińskiej publiczności, która 1972 roku zdecydowała o jej zwycięstwie w plebiscycie „Kuriera Szczecińskiego” i zdobyciu „Bursztynowego Pierścienia” za brawurową rolę w Hello Dolly.
Z powodzeniem i pasją uprawiała także kameralistykę wokalną, mając w swoim repertuarze ponad sto pięćdziesiąt pieśni kompozytorów polskich, rosyjskich, niemieckich i francuskich. Dawała recitale w klubach, świetlicach przyzakładowych i w szkołach. Współpracowała z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego i z Filharmonią Szczecińską a także z filharmoniami w Bydgoszczy, Koszalinie, Krakowie i Wałbrzychu, okazjonalnie – z Estradą Szczecińską i Bydgoską. W latach 1968–1972 koncertowała poza Polską, w składzie francuskiego zespołu folklorystycznego działającego w nawiązaniu do słynnego Ballet Russe. Wykonywała tam ludowe pieśni słowiańskie. Z zespołem tym odbyła tournée miedzy innymi po Francji, Belgii, Szwajcarii, Grecji i Niemczech Zachodnich.
W 1978 roku przeszła na emeryturę. Jednak nadal była obecna w życiu muzycznym Szczecina, uczestnicząc we wszystkich premierach swego dawnego teatru i koncertach Filharmonii Szczecińskiej. W 2007 roku na zaproszenie Opery na Zamku wystąpiła gościnnie w Krainie uśmiechu Franza Lehára w reżyserii Wiesława Ochmana, kreując rolę Matki Lizy. W 2001 roku zamieszkała w szczecińskim Domu Kombatanta im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza.
Zmarła 25.02.2018 roku w Szczecinie. Pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.
Uhonorowana w 2001 roku dyplomem Związku Artystów Scen Polskich z Okazji Dnia Śpiewaka. W 2018 roku Książnica Pomorska w Szczecinie Poświęciła śpiewaczce spotkanie wspomnieniowe Maria Popławska – przeżyjmy to jeszcze raz.
„Dama na scenie i poza sceną. Stworzona do ról hrabin, księżnych i królowych”. (anonimowy głos, cytat za Krystyną Pohl).
Twórcy poświęcają serwis pamięci Marka Kramarza